Jaro přichází!


sponky jaro sponky kytky sponky puntiky

 

Blíží se JARO! Kalendářně už je za dveřmi, dny se prodlužují a snad i meteorologové nám brzy sdělí dobré zprávy a ohlásí definitivní konec pošmurné a vlezlé zimy. Věřím, že většina z nás už se těší, až skončí plískanice a zavane vlahý jarní větřík, rozkvetou první kytky, stromy své holé větve zabalí do zelena, sluníčko nás bude opět hřát, ptáci začnou pořádně řvát a nám bude hned veseleji u srdce. Zatím si s námi jaro hraje na schovávanou, ale jakmile to propukne, bude den ode dne líp. Jaro začne čarovat pestrostí barev a vůní.

I já se už nemohu dočkat a začala jsem ladit své výtvory do jarních barviček a vzorů. Odložila jsem barvy Vánoc a zimy a těším se z nově nakoupených materiálů plných pastelových odstínů, kytiček a puntíků.

Inspirujte se a přivítejte jaro se mnou ♥

 

čelenka růžičky čelenka s kytkou čelenka žlutá

 

Tradiční oslavy jara

Symbolem jara jsou Velikonoce. Těm však předchází čtyřicetidenní postní období, které začíná na Popeleční středu. Dále se pak na Smrtnou neděli (pátou neděli postní) vynáší Morana (Smrtka), symbolicky se tak loučíme se zimou a vítáme jaro. O Květné neděli (poslední neděle postní) se trhají větvičky vrby „kočičky“ a připravujeme se na Velikonoce. Na Zelený čtvrtek je zvykem jíst špenát, nebo alespoň něco zeleného. Na Velký pátek se pečou Jidáše a podle lidové tradice, se právě tento den otevírá země a vydává své poklady. Na Bílou sobotu končí doba postní, barví se vajíčka, připravuje se velikonoční hostina, pletou se pomlázky a kluci se těší na „šlahačku“ o Červeném pondělí. Ze starých zvyklostí jsme si opět oblíbili také tradici „pálení čarodějnic“, které připadá na Filipojakubskou noc 30. dubna.

 

čelenky jaro  sukynka s kytickami

 

Stručná historie a význam Velikonoc

Velikonoce jsou svým původem svátky jara. Před cca 3500 lety jim však dali nový význam Židé svým svátkem Paschy: oslavou vyvedení a osvobození židovského národa z egyptského otroctví. Před 2000 lety pak Velikonoce dostaly křesťanský význam Kristovou smrtí a zmrtvýchvstáním. Dnes si můžeme vybrat, co vlastně chceme slavit 🙂

 

sponka kralik sponka motylek sponky zviratka

 

Přeji Vám všem překrásné jaro ♥