TUTU sukně


carrie-bradshaw tutu sukně

 

Zajímá vás, kde se vzaly tutu sukně? Pojďte si o jejich vývoji něco přečíst. Původ slova tutu není bohužel znám. Slovo není nikde zaznamenáno až do roku 1881. Jedna z teorií je, že je jednoduše odvozen od slova tylu – tulle (jeden z materiálů, z nichž se sukně vyrábí). Tyl byl poprvé stvořen v Tulle ve Francii, kdy výrobci tkanin začali tkát hedvábí do šestiúhelníkového tvaru. Jeho vznik se datuje od roku 1700! Až do roku 1807 neexistoval žádný stroj, který by uměl tento ruční vzor zkopírovat.

Moderní tutu je sukně, která se nosí jako kostým v baletním představení, často připojena k živůtku. Může být vyrobena z tarlatanu, mušelínu, hedvábí, tylu, gázy nebo nylonu.


Řada známých módních návrhářů se podílí na návrzích pro světová baletní jeviště, např. Christian Lacroix ve Francii, Cecil Beaton v Anglii a další. Nikdo však nedosáhl takového věhlasu a pověsti jako Barbara Karinska (1886 – 1983), která po mnoho let navrhovala tutu sukně neobyčejné krásy a trvanlivosti pro New York City Ballet.


Pro všední nošení se tylové sukně staly populárními díky Carrie Bradshaw ze seriálu Sex ve městě. Později u nás přežívaly zejména díky teenagerovskému stylu emo a scene. Nyní se opět vrátily! Tylové sukně jsou úžasně ženské a opticky vytvářejí krásný úzký pas.

 

carrie-bradshaw-tutu

 

Jak je nosit? Sportovně-rebelsky s converskami a křivákem nebo riflovou košilí, rozverně s jednoduchým topem a balerínkami, nebo elegantně se sáčkem a lodičkami na jehlách. Prostě tak, jak Vám to sedí nejlépe ♥

 

12032056_10203663825034849_1134115398440913100_n – kopie

 

Velmi populární jsou tutu pro družičky a nevěsty. Ty družičkovské, ať už pro děvčátka, nebo pro dospělé slečny, vždy svatbu krásně ozdobí. A nevěsta je v tutu prostě překrásná.

 

tutu sukně družička

 

Kapitola sama o sobě jsou dětské sukýnky. Děvčátka je jednoduše milují a nejraději by je nosila denně a klidně by jich mohla mít plnou skříň a nejlépe ve všech barevných odstínech. Do určitého věku, je to skvělý tip na krásný dárek.

 

žlutá tutu sukně žlutá tylová sukně tylové sukýnky

 

Ráda byste je také vyzkoušela? Zasněte se a já Vám vytvořím sukni dle Vašeho přání – dlouhou, krátkou, jednobarevnou, puntíkovanou, duhovou, cokoliv si vymyslíte, popusťte uzdu své fantazii

Těším se na Vaše nápady 

 


 


 

Moderní tutu sukně se dělí na dva základní typy:

 

Romantická tutu je měkká ve tvaru zvonu, dosahuje ke kolenům nebo kotníkům

Sukně, která se stala známá jako „Romantic tutu“ se objevila poprvé v roce 1832 v Pařížské opeře, kdy Marie Taglioni měla na sobě průsvitnou bílou sukni, která odhalovala její kotníky, byla navržená Eugene Lami v La Sylphide. Od konce 19. století pak byla sukénka stále zkracována, za prvé pro snadný pohyb, a také aby se předvedly nohy tanečnice. Tento trend vyvrcholil ve velmi krátké klasické tutu, která ponechává celé nohy odhalené.

Marie_Taglioni

Romantická tutu je dodnes založena na originálním kostýmu Marie Taglioni, i když použití moderních materiálů zajišťuje, že je dnes lehčí a může být více transparentní. Lem většinou končí mezi kolenem a kotníkem.

 

Klasická tutu je krátká a tuhá, vystupující vodorovně od pasu, nebo boků.

Sukně bývá vyrobena z 10-12 vrstev tuhého tylu. Nižší, krátké vrstvy tylu podporují horní vrstvy, ty pak krásně vyčnívají a trčí do stran.

Klasické tutu je možné dělit na poskupiny:

  1. Palačinka tutu: Ta to je podporována obručí a je velmi plochá, s několika volánky.
  2. Talířová tutu: Je velmi podobná palačinkové, jen trčí už od pasu ne od boků.
  3. Americká tutu (také známá jako Balanchine nebo Karinska): Velmi krátké volány tylu jsou volně našity do kalhotek, čímž se dosáhne měkkého efektu.

baletka tutu sukně

Tutu převrácený zvon je na půli cesty mezi klasickou a romantickou. Skládá se z několika vrstev tylu, které vyčnívají podobně jako u klasické, ale vrstvy jsou delší a mají klesající tvar, délka je pak obvykle do poloviny stehen.